2017 Logies Announced

TV’s night of nights is on the horizon- here’s who got nominated.

1
616
The Logies crowdink.com.au, crowdink, crowd ink
The Logies (source: The Courier)

TV week have released the nominees for this year’s Logie awards, with a mainly male line-up going after the golden gong.

The Gold Logie nominees this year are Waleed Aly, Samuel Johnson, Rodger Corser, Peter Helliar, Grant Denyer and representing the females, Jessica Marais.

Waleed won the gong for the Best Personality On Australian TV last year for his work on The Project, and will be joined by fellow panellist Peter Helliar, who is on the Gold Logie list for the first time.

The nomination is also a first for Corser and Jackson, and a second for Marais.

The nominations come following a massive year of television in Australia- the quality of content in the drama and comedy genres has escalated substantially with breakout shows like Rosehaven (bless Luke McGregor’s heart) receiving a few votes, as well as incredible mini series including Barracuda and The Kettering Incident earning themselves nominations also.

The Logies, tacky as the event may seem to the unknowing eye, serve as an excellent reminder of the amazing television that Australia is capable of producing, as well as recognising the endless hours the crews put in to creating the magic we get to watch so easily at home every night.

Tune in on April 23 rd .

See the full list of nominees below.

TV WEEK GOLD LOGIE – Best Personality On Australian TV

• Grant Denyer (All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee) (Network Ten)
• Jessica Marais (Love Child/The Wrong Girl) (Nine Network/Network Ten)
• Peter Helliar (The Project) (Network Ten)
• Rodger Corser (Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries) (Nine Network/ABC)
• Samuel Johnson (Molly) (Channel Seven)
• Waleed Aly (The Project) (Network Ten)

BEST ACTOR

• Craig McLachlan (Deep Water/The Doctor Blake Mysteries/The Wrong Girl) (SBS/ABC/Network Ten)
• Erik Thomson (800 Words) (Channel Seven)
• Richard Roxburgh (Rake) (ABC)
• Rodger Corser (Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries) (Nine Network/ABC)
• Samuel Johnson (Molly) (Channel Seven)

BEST ACTRESS

• Asher Keddie (Offspring) (Network Ten)
• Deborah Mailman (Cleverman/Jack Irish/Offspring/Wolf Creek) (ABC/Network Ten/Stan)
• Jessica Marais (Love Child/The Wrong Girl) (Nine Network/Network Ten)
• Jessica Mauboy (The Secret Daughter) (Channel Seven)
• Marta Dusseldorp (A Place To Call Home/Jack Irish/Janet King) (Foxtel – Showcase/ABC)

BEST PRESENTER

• Amanda Keller (The Living Room) (Network Ten)
• Carrie Bickmore (The Project) (Network Ten)
• Grant Denyer (All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee) (Network Ten)
• Sarah Harris (Shark Tank/Studio 10) (Network Ten)
• Waleed Aly (The Project) (Network Ten)

BEST NEW TALENT

• Hayley Magnus (The Wrong Girl) (Network Ten)
• Penny McNamee (Home And Away) (Channel Seven)
• Rob Collins (Cleverman/The Wrong Girl) (ABC/Network Ten)
• Shalom Brune-Franklin (Doctor Doctor) (Nine Network)
• Tiarnie Coupland (Love Child) (Nine Network)

BEST DRAMA PROGRAM

• 800 Words (Channel Seven)
• Doctor Doctor (Nine Network)
• Home And Away (Channel Seven)
• Molly (Channel Seven)
• Offspring (Network Ten)
• Wentworth (Foxtel – Showcase)

BEST ENTERTAINMENT PROGRAM

• Anh’s Brush With Fame (ABC)
• Family Feud (Network Ten)
• Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
• The Voice Australia (Nine Network)
• Upper Middle Bogan (ABC)

BEST NEWS PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM

• Four Corners (ABC)
• Studio 10 (Network Ten)
• Sunrise (Channel Seven)
• The Project (Network Ten)
• Today (Nine Network)

BEST REALITY PROGRAM

• Australian Survivor (Network Ten)
• I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here! (Network Ten)
• MasterChef Australia (Network Ten)
• My Kitchen Rules (Channel Seven)
• The Block (Nine Network)

BEST SPORTS PROGRAM

• In Rio Today (Channel Seven)
• Monday Night With Matty Johns (Foxtel – FOX SPORTS)
• The AFL Footy Show (Nine Network)
• The NRL Footy Show (Nine Network)
• Wide World Of Sports (Nine Network)

BEST LIFESTYLE PROGRAM

• Better Homes And Gardens (Channel Seven)
• Gardening Australia (ABC)
• Luke Warm Sex (ABC)
• Selling Houses Australia (Foxtel – LifeStyle)
• The Living Room (Network Ten)

BEST FACTUAL PROGRAM

• Australian Story (ABC)
• Bondi Rescue (Network Ten)
• Bondi Vet (Network Ten)
• Gogglebox Australia (Foxtel – LifeStyle/Network Ten)
• Todd Sampson's Body Hack (Network Ten)

SHARE
Previous articleLorde is Making a Comeback in 2017
Next articleNude Fitness?
Georgia King is a fresh journalism graduate from the beach who has a strong passion for words, travel and cheese. She plans on writing for a living but acknowledges the difficulty of such an endeavour, so will begrudgingly settle for anything that pays the bills and covers her expensive cheese addiction. Please like her.